— Uzlování —

Základní názvosloví

Při vázání uzlů se občas hodí správné pojmenování základních částí uzlu...

Z každého uzlu většinou vystupují čtyři konce lana. Těm koncům, které přenášejí tahovou sílu říkáme funkční konce a těm volným koncům můžeme říkat třeba "cancoury". Funkční konec může být někdy jen jeden (třeba u kotevních úvazů - např. lodního), většinou dva (třeba u spojek), tři (např. u smyček) a někdy i všechny (třeba prusíky). Cancoury by měly být přiměřeně dlouhé - stačí tak kolem desetinásobku průměru lana.

Na obrázku je pro ilustraci klasický ambulantní uzel.

Ohyb

Tímto tvarem začínáme např. škotový uzel u jednoho ze spojovaných lan...

Závit

Aniž by si to každý uvědomoval, závit se použije třeba při vázání lodního uzlu, zkracovačky apod.

Očko

Základ spousty uzlů. Na Moravě tomu říkají "suk" :)

Osmička

Složitější verze očka a stejně tak je základem mnoha uzlů. Díky větším poloměrům ohnutých částí lan v uzlu tolik nesnižuje nosnost lana a lépe se rozvazuje, pročež jsou osmičkové uzly používány např. v horolezectví


— Šest základních uzlů —

O tom, jestli jsou tyto uzle opravdu základní nebo ne by se dalo dlouze diskutovat, ale to je asi tak všechno, co by se s tím dalo dělat. S touto skupinou uzlů přišel snad kdysi Jaroslav Foglar a my tyto uzle používáme při závodech v uzlování. Všech šest uzlů zavázat na uzlovačce do 40 vteřin už je docela pěkný čas...

1. Lodní uzel

Velmi užitečný uzel používaný ke kotvení - název napovídá, že ho lze použít k uvázání lodi, ale dnes už se to moc nepoužívá (loď se jednoduše vyvazuje na vazák vazákovým uzlem). Hojně se používá v horolezectví - viz obrázek a my ho často používáme k navázání lana ke stromu. Při statickém zatížení dobře drží, nijak nesnižuje pevnost lana a dá se snadno rozvázat.

Vázání loďáku uprostřed lana

Začneme dvěma závity (každý na jinou stranu)

Závity protneme do sebe

A je hotovo...

Vázání loďáku na kůl

2. Ambulantní uzel

Také se mu říká dle jeho tvaru "plochá spojka". Je to uzel spojovací, takže louží ke spojení konců lan. Název napovídá použití ve zdravotnictví - svazují se s ním konce trojcípého šátku u závěsu ruky za krkem.

Vázání ambuláku

3. Škotová spojka

Slouží ke spojení dvou lan různých průměrů, přičemž ohyb se vždy dělá na silnějším laně a to tenčí lano se tzv. propíchne tímto ohybem. Cancoury jsou vždy na stejné straně (podobně jako u ambulantního uzlu) - tak pozor na to (spojka s cancoury každý na jiné straně má horší vlastnosti)! Hodí se pro stálé tahové napětí - při proměnlivém by mohlo dojít k jeho rozvázání.

Vázání škoťáku

1. Ohyb na silnějším laně

2. Skrz ohyb propíchnout slabší lano

3. Obtočit kolem ohybu

4. Dokončit závit...

5. ...a už stačí jen utáhnout

Příklad typického použití škoťáku - šátek plus provaz - podobně lze navázat roh celty s napínací šňůrou.

4. Zkracovačka

Toto je asi nejdiskutovanější uzel, co do použitelnosti - moc příležitostí ho použít člověk jen tak nenajde a pokud ano, tak jen z hecu... Tím si ale tento zajímavý uzel kazit nebudeme, už jen kvůli způsobům jeho vázání - kolem hlavy, kolem kolene, speciálním hmatem z liščí smyčky (u nás v oddíle tomu říkáme "hasičský způsob", protože to tak váží hasiči na Krasejovce :) či jen tak provlečením tří závitů - viz níže...




Speciální provedení zkracovačky - "pytel lana" o který se lano zkracuje, se dá nastavovat, což je docela praktické :)

Vázání zkracovačky

1. začínáme třemi závity

2. prostřední vtáhneme nejdříve do jednoho krajního závitu...

3. ... a druhou stranu vtáhneme do druhého krajního závitu a je hotovo...

5. Dračí smyčka

To je asi nejznámější smyčka, pro její vázání je dokonce vymyšlena pohádka, podle které se vázání této smyčky učí každý nováček. Její použití je diskutabilní, v klasické podobě se v minulosti párkrát rozvázala a měla tak za následek smrt horolezce (no, špatně uvázaná, špatně použitá, ale historie už se neptá...). Když pomineme její "špatnou" pověst, je to geniální uzel, který drží a dá se krásně rozvázat. Absolutní jistota je přidání pojistky - viz druhý obrázek a 1000% jistota je dvojitá verze - viz třetí obrázek...



Dračí smyčka s pojitkou - uvázané očko na cancouru. Pozn. cancour je vždy uvnitř smyčky!!!







Dvojitá dračí smyčka s pojistkou - tímto způsobem se navazují na lano horolezci staří klasici či fajnšmekři nebo prostě ti, co vědí, že je to lepší způsob navázání s ohledem na následné rozvázání uzlu (nikdy se neutáhne)

Pozn. Karabina je na obrázku jen pro ilustraci - smyčka se samozřejmě navazuje přímo do ok sedacího úvazku.

Vázání dračí smyčky

1. Bylo jedno království

2. Princezna ráda chodila k jezírku a nakláněla se nad hladinou, aby se utvrdila, jak je krásná

3. Jenže nevěděla, že v jezírku žije drak...

4. Drak princeznu obtočil...

5. ...a snažil se jí vtáhnout do jezírka

6. Jenže naštěstí přiběhl princ a o princeznu se přetahoval s drakem, a tak se utáhla dračí smyčka... :)

6. Rybářská spojka

Těžko říci, zda rybáři tuto spojku znají - údajně na svazování vlasců. Spíše je tento uzel znám mezi horolezci jako dobrý způsob pro svázání dvou lan, např. pro slanění nebo je to perfektní způsob pro svázání prusíkovací smyčky - v obou případech se ale používá spíše ve dvojitém provedení (každé z oček je dvojité). Nutno podotknout, že jak dobře drží, tak také skoro nejde rozvázat (kdo by ale prusíkovací smyčku někdy chtěl rozvazovat, že...?)

Oblíbený slengový název je "autíčka" či "potkali se u Kolína"


Dvojitá rybářská spojka

Vázání rybářské spojky

"autíčka" jedou proti sobě...

Udělá se půlohyb pod sousedním lanem

Nejdřív se udělá závit na jednom konci

dokončí se s ním očko

a úplně stejně druhý konec (očka musí být souměrná dle středové souměrnosti!!!)

a už jen utáhnout


— Další užitečné uzly —

1. Smyčky, oka, kotevní uzly

Kraví smyčka

Jednoduchá smyčka, někdy postačí. Je to vlastně tzv. "kouzelnický uzel" - při zatažení za oba konce se úplně rozváže.

Tzv. "zakravení" je užitečné při jištění lezce, kdy jistič svůj konec lana (pod jistítkem) jednoduchým hmatem obtočí lano vedoucí k lezci a zajistí si tak volné obě ruce když potřebuje (v tento moment ale lezec samozřejmě čeká)

Pevné poutko (očkové)

Užitečná smyčka na konci lana - díky své jednoduchosti a funkčnosti (nestahuje se) je hodně používaná. Při silném zatížení se umí hodně zatáhnout, proto se v takových případech používá spíše osmičková verze - viz níže.





Vůdcovská smyčka

Ano, je to ten samý uzel, váže se úplně stejně, ale jeho použití a původ trochu jiný - takovéto smyčky se vázaly na jednom laně po několika metrech a každé smyčky se držel či k ní byl přivázán jeden člen výpravy - vůdce tak vedl na jednom laně celou skupinu např. v horách v mlze, či při přechodu ledovce apod. Od toho název "Vůdcovská" smyčka.




Osmičkové pevné poutko

Nejpoužívanější a vlastně i oficiální schválený způsob navázání se na jistící lano k sedacímu úvazku při lezení a podobných aktivitách ve výškách. Jen se ta smyčka nedá zavázat jednoduše na "dvojito", ale musí se zavázat jednoduchá osmička cca 80 cm od konce lana, který se provleče skrz oka v sedáku a výsledný uzel se zaváže protisměrně tzv. propíchnutím.



Osmičkové poutko jednosměrné

Speciální verze osmičkového poutka vázaného uprostřed lana s tím, že je směrován v předpokládaném směru zatížení - má lepší únosnost při zatížení v ose lana než standardní provedení, ve kterém se lano zbytečně ostře ohybá.




Devítkové pevné poutko

No, je to trochu úlet, devítku to, pravda, moc nepřipomíná a mnoho lidí ho asi nepoužívá... ale my tedy ano. Navazovat se s ním k sedáku propichováním je nesmysl, ale jako pevné poutko na dvojito na konci lana se váže jednoduše - prostě se přidá ještě jeden závit k osmičce. My ho používáme když se nám na konci lana střídá v rychlém sledu hodně lezců - sedák nacvakujeme na poutko speciální karabinou (není to sice metodicky úplně dokonalé, ale funguje to). Po té velké zátěži se docela dobře rozváže (lépe než osmičkové poutko)


Motýlek

Speciální pevné poutko vázané uprostřed lana. Je možné ho zatěžovat všemi směry. My ho používáme třeba při vyvázání lana na šplh (příčné lanomezi dvěma stromy, motýlek uprostřed a do něho cvakneme karabinou lano na šplh)





Dřevařská smyčka

Strašně jednoduchá a užitečná smyčka, která využívá tření více než ostatní uzly. Oko na konci lana je tvořeno pouhým několikanásobným závitem, do kterého se provleče pracovní konec lana. Užitečný je např. při vyvazování lanových překážek - první konec lana kolem stromu děláme vždy dřevařskou smyčku - ušetří hodně lana (u silného stromu o to více). Název smyčky odkazuje na použití v lese, což jistě platí - touto smyčkou lze snadno svázat kládu či svazek větví a pod. k odtažení (když pomineme, že se spíše používá řetěz).



Dřevařská smyčka kolem kůlu







Loďkový úvaz základní

Nejjednodušší způsob ukotvení lana ke stromu - lano se jednoduše ohne kolem stromu a krátkým koncem lana vytvoříme kolem dlouhého konce lodní uzel.






Loďkový úvaz s polovičním loďákem

"Finále" je stejné jako v předchozím případě (lodní uzel krátkého konce kolem dlouhého), ale základ je o něco složitější - kolem stromu je uvázán poloviční lodní uzel.





Loďkový úvaz s loďákem

Nejsložitější verze úvazu - základ kolem stromu je klasický loďák.

Používáme všechny tři verze loďkového úvazu při vyvazování lanových překážek, v podstatě záleží na tom, jak silný je strom a kolik zbývá lana na uzel... :)




Poloviční lodní uzel

Poloviční loďák je spíše pracovní uzel, ale protože byl zmíněn o něco výše, uvádíme ho zde. Dobře poslouží k rychlému ukotvení zatíženého lana - při velkém zatížení jednoho konce stačí druhý konec držet volně v ruce a nedojde k žádnému prokluzu i když lano táhne pár volů... Dobře se s ním dotahuje lano na lanové překážky.

Hlavní použití poloviční lodní smyčky je ale v horolezectví - je to oficiálně uznávaná metoda jištění lezce. Používá se k tomu karabina typu HMS (zkratka z němčiny Halbmastwurfsicherung = půlloďák). Má dvě polohy. Pokud levý konec lana vede k lezci a pravý konec drží v ruce jistič, pak na prvním obrázku je v režimu povolování (lezec postupuje vzhůru) a na druhém obrázku je uzel překlopen do polohy, kdy jistič lano dobírá (jistí druholezce nebo jistí lezce, který leze tzv. "na rybu" s horním jištěním). Pravidlem je, že jističův konec lana je na straně karabiny, kde není zámek karabiny! Nutno dodat, že je to způsob velmi funkční (a levný - není třeba žádné speciální jistítko), ale strašně kroutí a otírá lano. Každý lezec by ho ale měl znát, jako záložní metoda jištění nebo slanění je k nezaplacení!


2. spojovací uzly

Klička

Na úvod jen taková sranda... ano, jedná se o uzel, který téměř každý člověk používá denně. Je to vlasně chytře zavázaný ambulák, tak aby šel snadno rozvázat.






Očková spojka protisměrná

Váže se tak, že se na jednom konci lana zaváže očko a konec druhého lana se v protisměru tzv. propíchne (prováže) tím očkem. Drží perfektně, ale při otěru o skálu a střídavém zatížení se může povolovat a krajně až rozvázat. Pro lano se hodí spíše osmičková spojka (viz níže). Očková je perfektní pro popruh - je to předepsaný způsob spojení ploché smyce (pokud si nekoupíte smyci už sešitou) - viz další obrázek.




Očková spojka na plochém popruhu - také se mu říká UIAA uzel.







Osmičková spojka protisměrná

Analogická obdoba očkové spojky. Základem je ale osmička. Je bezpečnější než očková spojka a méně snižuje pevnost lana. Pro popruh se nehodí. V případě lana je to asi nejpoužívanější spojka.




Josefínský uzel

Přezdívaný také jako uzel přátelství. Díky svému pravidelnému tvaru používaný jako symbol, např. v erbech a různých znacích. Používá se i ve variantě s cancoury na opačných koncích. Jako námořnický uzel je vhodný pro spojení silných konopných lan. V praxi tento uzel vlastně ani nepoužíváme, je zde uveden spíše jako zajímavost.




Tvar Josefínského uzlu po utažení (uzel se sám přesmykne do tohoto patvaru)


3. prusíky

Liščí smyčka

Liščí smyčka je základním a nejjednodušším prusíkem. Prusíkovací uzly mají za úkol upevnit smyčku na lano - ať už je svislé fixní (pomocí smyček lze stoupat nebo klesat - tzv. "prusíkovat") nebo vodorovné (např. při napínání lana pro přemostění se do smyce cvaká karabina s kladkou pro vytvoření kladkostroje a tím možnosti snazšího vypnutí lana...). Pravidlem je, že prusíkovací smyčka musí být z plochého popruhu nebo ze šňůry o výrazně menším průměru než je nosné lano.


Dvojitý prusík

Dalším provlečením smyce ze základní liščí smyčky vznikne dvojitý prusík, dalším trojitý atd. Zvýší se tím účinnost sevření prusíku na laně a smyce tak nemá tendenci po laně klouzat. Tento typ prusíku je vhodný pro kulatou šňůru a lze ho zatěžovat v obou směrech hlavního lana.




Francouzský (excentrický) prusík

Velice účinný prusík, vhodný pro šňůru i pro popruh. Je funkční pouze v jednom směru - v případě obrázku je smyce zatěžována doprava.






Příklad provedení Francouzského prusíku s plochou smycí - opět, tahová síla smí působit pouze doprava.







Karabinový (Bachmanův) prusík

Stejně jako francouzský prusík je pouze jednosměrný. Je to takový "blokant pro chudé" :). My ho často používáme při prusíkování jako spodní smyčku pro zášlap - dobře se povoluje a díky karabině jako madlu se s ní snadno manipuluje.





Vánočkový prusík

Další jednosměrný prusík. Lze ho zavázat pouze na rozvázané smyci. Má výhodu, že jde snadno povolit - stačí ho trochu smáčnout shora (respektive na obrázku zleva) a snadno se posune i při plném zatížení.